Kulağa çok garip gelen icatların ve fikirlerin aslında en çok işe yarayanlar olduğunu biliyor muydunuz? İşte biz de sizler için diğer insanların kuşkuyla yaklaştığı 11 başarılı fikri derledik.

Stres çarkı
2017'nin popüler oyuncağı olan stres çarkı aslında rüzgar gülünün bir üst versiyonundan ibaret. Son günlerde tüm insanların stres çarkı çılgınlığına kapıldığını ve hatta stres çarkı için yapılmış bir telefon uygulamasının 7 milyondan fazla abonesi olduğunu görüyoruz. Ve bunlar stres çarkı üreticilerine milyonlar kazandırıyor.


Yüzen toplar
Los Angeles'ın su depolarının ciddi anlamla kirlilikle savaştığı yıllarda tüm rezervuarı yüzen plastik toplarla doldurmak gibi garip bir karar alındı. Bu toplar suyun ısınmasını ve yosunların oluşmasını engelleyecekti -ki işe de yaradı. Çok kısa bir süre sonra su tekrar temiz hale dönmeye başlamıştı.


Emojiler
Emojiler 1963 yılında Amerikan artist Harvey Ball tarafından icat edildi. Bu icadı için yalnızca 45$ alan Ball'ın ardından Bernard ve Murray Spain adlı iş admları gülücük emojilerini satın alıp lisansladılar ve bu da onlara 50 miyon dolar olarak geri döndü.


Hulahup
Tekerleği tekrar icat ederek çok fazla para kazanabilirsiniz! Richard Knerr tarafından kanıtlanan bu fikrin ticari bir fayda sağlayacağına çoğu insan inanmasa bile piyasaya sürüldükten sonra herkes bu yuvarlak plastik parçasını almak için mağazalarda sıraya girdi!


Çılgın pipetler
Bir efsaneye göre çocuklara sütü cazip kılmak için tasarımcılar pipeti icat etti. Pipetler çok değişik şekillerde ve boyutlarda üretildi. Hala çocukları etkilediği gibi yetişkinleri de etkilemekte.


Cep telefonları
Martin Cooper tarafından icat edilen cep telefonları için başta insanlar bunun gibi bir şeyle uğraşmanın riske değmeyeceğini söyledi ama satışa çıktığı ilk gün dükkanlar cep telefonlarıyla dolup taşıyordu. Bu ilk telefon 30 rakamı hafızasında tutabiliyor, bir saat çalışıyor ve 10 saat şarj olması gerekiyordu!


Kırık kalpler barı
Çinli bir iş adamı insanların eşlerinden, sevgililerinden ayrıldıktan sonra utanmadan rahatça ağlayabilecekleri bir bar tasarladı. Bazı insanlar kimsenin böyle bir bara ihtiyacı olmadığını savunsa da kırık kalpler barı şehirdeki en popüler yerlerden biri haline geldi ve hatta benzeri barlar başka ülkelerde de açıldı.


Süper bilgisayarlar
Gaurav Khanna kara delikler hakkında çalışırken labaratuvarının süper bir bilgisayara ihtiyacı olduğunu fark etti. Bu, Gaurav'ın aklına başka bir fikir getirdi: 412 tane PlayStation3 konsolu satın aldı ve onlara başka bir işletim sistemi ekledi. Bu yaptığı diğer pahalı PlayStation'dan çok daha güçlü oldu ve işe yaradı.


Milyon dolar web sitesi
2005 yılında Alex Tew adında bir İngiliz öğrenci eğitimi için para kazanmaya karar verdi. Bir websitesi tasarladı ve bu sitenin her bir pikseli 1 $ ediyordu. Herkes sitenin bir kısmını satın alıp kendi web sitelesinde linki yayınlayabiliyordu. Alex, 6 aydan az bir sürede 1 milyon dolardan fazla kazandı.


Televizyonlar
Hareketli resimleri uzun mesafeli taşıma ve iletme sistemi 20. yüzyılın başlarında icat edildi ama televizyonla bundan daha sonra tanıştık. Peki ya neden? Çünkü hiçbir yatırımcı "canlı resimli kutucuk" fikrine ticari açıdan başarılı olur diye bakmamıştı. 1926 yılında mucit Lee de Forest ise bu konu için şöyle bir yorumda bulunmuştu: "Teknik ve teorik olarak televizyon çok başarılı olsa bile ticari ve finansal olarak bu bir imkansızlıktır."


Cerrah karıncalar
Milattan önce binli yıllarda yaraları onarmak için kullanılabilecek hiçbir şey yoktu ve insanlar yaraların iyileşmesini sağlamak için karıncaları kullanıyordu. Ve hatta bu ilginç yöntem 7. yüzyıla kadar popüler olmaya devam etti.