Protein, dengeli beslenmenin en önemli bileşenlerinden bir tanesidir. Çeşitli kaynaklardan elde edilebilmesine rağmen, tavuk ve hindi protein bakımından en popüler gıdalar arasında yer alır. Peki tavuk mu yoksa hindi mi tüketmek daha sağlıklı? İşte detaylar...
ABONE OLRenk, daha düşük protein miyoglobin içeriğinden dolayı kümes hayvanlarının daha koyu kısımlarına kıyasla daha beyaz görünür.Göğüs eti

Göğüs eti, yüksek protein ve düşük kalorili içeriği nedeniyle özellikle fitness tutkunları ve diyetisyenler arasında en popüler besinlerden bir tanesidir.

Kanat eti

Hem tavuk hem de hindi kanatlarından gelen beyaz et, besin olarak göğüs etine çok benzer. Özellikle protein içeriği, göğüs eti ile karşılaştırıldığında her iki kümes hayvanı için de hemen hemen aynıdır.

Hem tavuk hem de hindi kanat eti, 28 gram et başına yaklaşık 9 gram protein sağlar.Hangisi daha sağlıklı?

Hem tavuk hem de hindi yüksek kaliteli protein içerikleriyle dengeli bir diyetin sağlıklı bir bileşenidir.

Hangi seçeneğin kişisel beslenme ihtiyaçlarınızı ve sağlık hedeflerinizi karşılayabileceğine karar verirken; tavuk veya hindinin sağladığı proteinin yanında içerdiği kalori, yağ, vitamin ve mineraller de göz önünde bulundurulmalıdır.Genel olarak, hem tavuk hem de hindi içindeki koyu et beyaz etten daha fazla yağ içerir. Bu, diğer kümes hayvanları türleri için de geçerlidir.Tavuk etinin koyu kesiminde; hindinin koyu kesimine kıyasla biraz daha fazla yağ ve kalori bulunur. Aynı durum, bu iki kümes hayvanının beyaz eti için de geçerlidir. Çünkü hindi tavuktan daha az kalori içerir ve biraz daha yağsızdır.Tavuk ve hindi arasında vitamin ve mineral içeriği açısından önemli bir fark olmamakla birlikte, beyaz ve koyu et kısımları arasında bazı farklılıklar olabilir.Örneğin, tavuk göğsü tavuk budundan daha fazla niasin ve B6 vitamini içerirken, tavuk budu; tavuk göğsünden daha fazla çinko içerir.Tavuk göğsü hindi göğsünden biraz daha fazla proteine sahiptir.Hangi türün daha sağlıklı olduğu kişisel sağlık ve beslenme hedeflerinize bağlıdır.Bir yiyeceğin diyetinize uyup uymadığına karar verirken, protein gibi sadece bir bileşen değil, kalori ve vitaminler de dahil olmak üzere total besin kazanımlarını göz önüne almak gerekir.