2020 Oscar Ödülleri yaklaşırken hem ödülleri kim kazanacak, hem de kim ne giyecek heyecanı tırmanıyor. Biz de 92. Oscar Ödülleri ne sayılı günler kalmışken sizler için Oscar tarihinin en ikonik, en unutulmaz ve en şık kırmızı halı stillerini derledik.

1954 - Audrey Hepburn

Audrey Hepburn ün 26. Akademi Ödülleri nde giydiği Givenchy imzalı elbisesi içindeki zarafeti hala tarihin en unutulmaz kırmızı halı görüntülerinden bir tanesi. Elbette Oscar ın unutulmazları arasında yerini alıyor.


1955 - Grace Kelly

Edith Head tasarımı elbisesi ve muhteşem gülüşüyle Grace Kelly, 27. Akademi Ödülleri nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanırken ikonik bir görüntüye imza atıyor.


1969 - Barbra Streisand

Barbra Streisand, Arnold Scaasi takımı içinde Oscar ını kucaklıyor ve 41. Akademi Ödülleri nde ikonik bir kırmızı halı görüntüsüyle tarihe adını yazdırıyor.


1997 - Nicole Kidman

Nicole Kidman ın oynadığı filmler ve kırmızı halı şıklığıyla efsaneler arasına adını yazdırmaya başladığı yıllar. 69. Akademi Ödülleri ne John Galliano imzalı Dior elbisesiyle katılan Nicole Kidman ın ikonik kırmızı halı görüntülerinden sadece bir tanesi.


1998 - Sharon Stone

Karizması ve cüretkarlığıyla her döneme damga vuran Sharon Stone, 70. Oscar Ödülleri nde giydiği Gap gömleği ve Vera Wang eteğiyle iddialı bir tercih yaparak Oscar ın en ikonik görüntülerinden birine imza atıyor.


1999 - Gwyneth Paltrow

71. Akademi Ödülleri nde henüz genç bir oyuncu olan Gwyneth Paltrow, Shakespeare In Love filmindeki rolüyle Oscar a layık görülürken Ralph Lauren elbisesiyle de akıllara kazınıyor.


2001 - Julia Roberts

Julia Roberts, 73. Akademi Ödülleri nde Erin Brockovich rolüyle Oscar heykelini kucaklarken vintage Valentino elbisesiyle de unutulmazlar arasında yerini alıyor.


2002 - Halle Berry

Monster s Ball filmindeki cüretkar rolüyle Oscar a layık görülen Halle Berry, kırmızı halıda da transparan Elie Saab elbisesiyle cesaretini sergiliyor ve şüphesiz tarihin en ikonik Oscar görüntülerinden birine imza atıyor.


2004 - Charlize Theron

76. Akademi Ödülleri nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Charlize Theron, derin dekolteli Dior elbisesi, retro saçları ve sade makyajıyla büyülüyor.


2004 - Angelina Jolie

76. Akademi Ödülleri nin bir diğer unutulmaz görüntüsü saten ve dekolteli Marc Bouwer elbisesi, sade makyaj ve saç stiliyle Angelina Jolie.


2005 - Beyoncé

İnanılır gibi değil ancak bu görüntünün üzerinden 15 yıl geçti. Beyoncé tam 3 çocuk dünyaya getirmeden önce kum saati vücudunu saran kadife Versace elbisesiyle ikonik bir kırmızı halı görüntüsüne imza atmıştı.


2006 - Keira Knightley

Keira Knightley in kırmızı halı görüntülerini düşündüğünüzde aklınıza ilk gelen görüntülerden birisi 77. Akademi Ödülleri nde giydiği Vera Wang kostümü olabilir. Oscar ın da klasiklerinden bir tanesi.


2006 - Michelle Williams

77. Akademi Ödülleri nin bir diğer ikonik görüntüsüne sarı Vera Wang elbisesi içinde Michelle Williams imza atıyor.


2007 - Nicole Kidman

Yine Nicole Kidman yine ikonik bir Oscar anı! Kidman bu kez kırmızı Balenciaga elbisesi içinde zarafetin vücut bulmuş hali.


2012 - Angelina Jolie

Oscar kırmızı halısının en ikonik görüntüsü dersek muhtemelen herkesin gözünün önüne ilk Angelina Jolie nin derin yırtmaçlı Versace elbisesi içindeki duruşu gelir. Bu kusursuz bir balmumu heykelini andıran karizmatik duruş, gelecek yıllar içinde pek çok kırmızı halı fotoğrafına ilham oldu, olmaya devam ediyor. Bu listede bir sıralama olsaydı muhtemelen en tepede yer alırdı.


2012 - Gwyneth Paltrow

2012 de Oscar kırmızı halısında aynı zamanda internet ortamında en çok şakası yapılan ve en çok beğenilen elbiselerden birisi Gwyneth Paltrow un Tom Ford imzalı elbisesi oldu. Ancak bu onun Oscar ın en ikonik elbiselerinden bir tanesi olmasına engel olmadı.


2013 - Anne Hathaway

Sefiller filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne layık görülen Anne Hathaway kırmızı halıda da zarif Prada elbisesi ve takılarıyla, ikonik bir görüntüye imza etmek için fazla abartıya ihtiyaç olmadığını kanıtlıyor.


2013 - Jennifer Lawrence

Bir başka kazanan, bir başka ikonik elbise... 85. Akademi Ödülleri nde En İyi Kadın Oyuncu Oscar ını kucaklayan Jennifer Lawrence ın Dior elbisesi hem şıklığıyla hem de talihsiz bir kazayla Oscar ın unutulmazları arasında yerini aldı. Lawrence ın heykelciliği almak için basamakları çıkarken eteğine takılıp düşmesi, ödülünden daha çok konuşulsa da straplez elbisesi kırmızı halıdaki görüntüleriyle hepimizin aklına kazındı.


2014 - Cate Blanchett

Oscar ödüllü Cate Blanchett, ten rengi Armani Privé elbisesiyle, göz alıcı sadeliğiyle, 86. Akademi Ödülleri nde büyülemekle kalmadı, Oscar ın unutulmazlarından bir tanesi oldu.


2014 - Lupita Nyong o

86. Akademi Ödülleri ndeki görüntüsüyle tek büyüleyen Cate Blanchett değildi. Lupita Nyong o, gecede En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne layık görülürken mavi, uçuş uçuş, modern bir peri masalı prensesini andıran Prada elbisesiyle ikonik bir görüntü yakaladı.
##2016 - Charlize Theron # #Charlize Theron, bu kez kırmızı derin dekolteli Dior elbisesiyle Oscar kırmızı halısının yıldızı oldu. 88. Akademi Ödülleri ndeki bu görüntüsü Oscar ın kırmızı halı tarihine geçti.###2018 - Nicole Kidman # #90 ların, 2000 lerin, 2010 ların, her dönemin kadını Nicole Kidman, 90. Akademi Ödülleri nde de mavi Armani Privé elbisesiyle göz kamaştırdı. Kimileri bu elbiseyi bir hediye paketine benzetse de Kidman, Oscar tarihine adını altın harflerle yazdırdı.###2019 - Lady Gaga # #Bu elbiseyle ilgili tartışmalar süredursun ikonik bir Oscar görüntüsünden bahsediyorsak Lady Gaga yı Brandon Maxwell tasarımı elbisesi ve göz alıcı mücevherleriyle saymazsak olmaz. Şimdiden gerçek bir Oscar klasiği.##